QARK.net — Něco málo o žárlení
Něco málo o žárlení

Něco málo o žárlení

Mám za to, že žárlivost je normální lidská vlastnost a není na ní nic špatného, pokud není přehnaná. Špatné však je bezdůvodně žárlit stále, na každého, a svým žárlením partnera obtěžovat a omezovat.


Žárlivost má kořeny ve slabém sebevědomí. Pokud jste vyrovnaní, těžko budete podezírat každého kluka, který kolem vaší partnerky jen projde, protože bude znát svoji cenu a budete si věřit. Existuje však jedna zlatá věta, a ta říká: „Důvěřuj, ale prověřuj.“ V normálním vztahu stačí mít oči otevřené a občas lehce pověřit, jestli vás partner/ka nehoupe. Na tom není nic zlého. Mělo by prostě platit, že vyrovnaný muž dává své partnerce určitý prostor založený na důvěře a opravdová partnerka tento prostor nepřekračuje (a naopak).

Žárlivé ženy

O ženách se občas s úsměvem říká, že žárlí na všechno a na všechny. Nejvíce však na vaše bývalé lásky. A přitom nemají často žádný důvod. Žena v bývalých partnerkách svého přítele vidí soupeřky. Uvědomuje si, že s nimi její přítel strávil nějaký čas, že s nimi spal, a proto jí vadí kolikrát i nevinná zmínka o jeho bývalých láskách. Muži však málokdy mluví o svých bývalých vztazích, protože se nechtějí zaobírat minulostí. Pro ně to už proběhlo a nevidí v tom téma k rozhovoru. Ženy si pak myslí, že před nimi jejich přítel něco skrývá. Jestli chcete těmto problémům předejít, komunikujte. Stačí přece ujistit svoji přítelkyni hned při její první otázce, že co bylo, je minulostí. Normální dívka se uklidní a přestane mít pochybnosti. Pokud dívka není „normální“, stejně se později problémům nevyhnete.

Nedávno jsem zrovna na toto téma viděl film (Little black book). Mladá holka má přítele, který ji velmi miluje. Přítel odjede kamsi na služební cestu a ji nenapadne nic jiného, než pátrat po jeho bývalých láskách. Prohledá mu počítač, zjistí jejich adresy, lstí se k nim vetře, zpovídá je a hledá „pravdu“. Je vám jasné co najde. Najde svoji pravdu, kterou vidět chce. Také najde úspěšné ženy a sama se vedle nich vidí neúspěšná. Dobrý důvod pro ženu proč žárlit, že? Nakonec se všechno provalí tím nejhorším způsobem, její přítel je velmi zklamaný jejím chováním a já jsem filmu vděčný, že si odpustil milostný happyend. Jsem také rád, že se na ni ten přítel vykašle za to co mu provedla. A jsem si jistý, že jednal velmi dobře a oprávněně. Proto si myslím, že by přítelkyně neměly hledat něco co není. Může se například stát, že zjistí, že se jejich přítel sešel minulý týden s bývalou a děsně je to napruží. Budou se cítit podváděné, a už neuvidí, že se s ní sešel třeba proto, že prodává v květinářství a on u ní objednal pro svoji milou velikou kytici k narozeninám. A kvůli hloupému pátrání budou opakovat dokola, že jim přítel lhal, a že jim nedůvěřuje, a přitom to budou ony, které nedůvěřují. Jejich přítel nebude chápat o čem je řeč, protože z jeho pohledu to nebylo romantické setkání s bývalou, ale možnost jak získat kvalitní kytici za dobrou cenu. Pokud vám holka za to ještě stojí, je dobré uvést věci na pravou míru. Normální holky se často zastydí a příště se budou chovat jinak. Ty ostatní budou otravovat dál s každou hloupostí, ale vy aspoň budete mít naprosto čisté svědomí.

Žárliví muži

I muži samozřejmě žárlí. Žárlí na ostatní muže, protože sami vědí jak by se chovali. Muži nemají rádi, když jde někam jejich partnerka sama a vyzývavě oblečená. Mají strach. Představují si stovky chtivých nadřených samců, kteří se kolem ní seběhnout a začnou ji balit. Ale muži si už neuvědomují, že ženská priorita není sex. Ženám nejde o zapíchání si s novým klukem, kterého někde uvidí. Kdepak. Napřed je ten dotyčný musí zaujmout a okouzlit, a nabídnout jim cit, který musí dotyčná žena postrádat. A to se jen tak nestane, pokud dívka není alespoň relativně spokojená. A nespokojená je hlavně taková, které se přítel nevěnuje.

Chorobné žárlení

Jak jsem zmínil výše, chorobní žárlivci bývají často lidé bez dostatečného sebevědomí. Přehnaná žárlivost vztah velmi narušuje a vytváří negativní náboj mezi partnery. Často dochází k psychickému a fyzickému tlaku. Ženy předvádějí úděsné scény bez příčiny. Muži své partnerky bijí. Potom se za své chování omlouvají a hrají na city. Takto žárlivý člověk se však nikdy nezmění. Nevěřte mu. Není to ani žádný projev lásky. Jde jen o omezování a citové vydírání. Od takového partnera odejděte, dokud můžete. Uleví se vám.

Zdravé žárlení

Není žádným tajemstvím, že každému z nás dělá tak trošku dobře, když na nás občas partner žárlí. Je to kvůli tomu, že se pak cítíme hodnotnější a máme pocit, že je o nás zájem. Partnera to trošku nakopne a začne se chovat mileji. Jde prostě jen o takové naznačení: „Moc se mi nevěnuješ, starej se víc o mě. Mohl/a bys o mě přijít.“

Uvědomte si, že vztah je jako květina, kterou je třeba zalívat a opečovávat, aby neuvadla.Plno báječných dnů a nocí bez žárlivosti vám přeje Qark.

Qark | 02. 06. 2005 23:14 | Komentáře: 8 | ::Muži a ženy


Přidat článek do: [ linkuj.cz], [ jagg.cz], [ asdf.sk], [ del.icio.us]

Stáhnout článek jako [ PDF]
[ RSS komentářů] k článku

[ Napsat] komentář

Články a fotografie z tohoto webu je zakázáno kopírovat a přidávat si je na svoje blogy, či kamkoliv jinam, bez mého písemného souhlasu!

Komentáře


1
pjotr 03. 06. 2005 00:02

Áno, musím súhlasiť. Zdravá žiarlivosť je na mieste. Tak isto ako je na mieste zdravý strach o niečo.


2
ed 27. 01. 2006 12:11

qarku, v casti "zarlivi muzi" mas drobnou chybu: "A to se jen tak nestane, pokud dívka není alespoň relativně spokojená." nedava smysl – bud je relativne spokojena, anebo neni relativne nespokojena. primlouval bych se za to prvni.

byvala doba, kdy jsem byl desne zarlivy. ne chorobne. pak jsem ale pochopil, ze byt zarlivy minimalne ma radu vyhod. clovek se mene trapi. pusobi na partnerku sebevedome – a take se sam tak citi. poksytuje partnerce volnost, bez ktere nemuze byt vztah stastny. atd.

Reakce na komentář: Bel #5Načítám náhled komentáře...

3
gizmo 27. 01. 2006 14:17

na jednej strane vsetky clanky vedu muzov k tomu, ze spravanie zeny zalezi "len" od nas, zalezi na tom ako na tu zenu posobite a vzdy ju dokazete ovplyvnit ci vas bude chciet alebo nie. a v tomto clanku ta zena vyzyvavo oblecena ide napr. na diskoteku medzi tych samcov a ja sa nemam bat? :-) co ked si precitali clanok "ako prebrat holku?"


4
ed 27. 01. 2006 15:28

prijde mi blby chovat se dobre jenom (nebo zejmena) proto, ze se bojis, abys o to neprisel. je to "zvracena logika", podle me by to melo byt naopak.

kdyz se premahas a chovas se tak, abys o ni neprisel, je to o hovne. dlouhodobe neperspektivni. to co vidi ona nejsi ty a to jak se chovas te omezuje a v delsim horizontu sezere. vztah krachne. zastavam nazor, ze se lide v jadru nikdy nemeni (myslim pote, co dospeji; existuji samozrejme vyjimky, jako treba tragicke zazitky).

k holce se muzes chovat pekne proto, ze ji mas rad a chces, aby se vedle tebe citila dobre a aby vas vztah klapal. pak nevidim duvod, proc se mas bat, kdyz jde vyzyvave oblecena na diskoteku. holky se chteji libit; ne proto, aby nekoho sbalili, ale proste proto, aby se libily, imho.

pokud holka vyrazi a necha se sbalit nekym jinym*, je v tom vetsinou (opet imho) neco vic nez jenom flirt a sex – neco ji ve vztahu chybi. bud takova holka pro tebe neni, protoze ten vztah neklapal z vaznejsich duvodu. jinak by se nenechala sbalit. pokud se nechala sbalit presto ze to nejak klapalo, pak o takovou holku tuplem nemam zajem. necha-li se nekym "ukecat" a neuvedomuje-li si, co tim ztraci, je to o nicem.

debata o tom, kde je hranice mezi premahanim, bytim sam sebou a naucenim zit se ve vztahu, je na dyl :-)

* za slovni spojeni "necha se sbalit" si podle libosti dosazujte "sbali", "daji se s nekym dohromady" atd. nepovazuju zeny za tvory bez rozumu, ale takhle napsane mi to prislo v kontextu debaty nazornejsi.


5
Bel 16. 05. 2007 14:07

Reakce na ed #2Načítám náhled komentáře...: A Ede, jak jsi to udělal, že jsi začal méně žárlit. Já se o to snažím, nějakou dobu to i vydržím, ale pak vybouchnu ještě víc. Nutno podotknout, že mě k tomu přítel trošku pomáhá – prostě provokuje. Dřív jsem nebyla žárlivá – je možné, že se žárlivost probouzí s dotyčným protějškem? B.


6
AB 03. 08. 2007 08:23

ahoj qarku, pěkný článek. Potřebuji poradit. S přítelkyní chodím něco kolem půl roku. Nikdy jsem na ni nežárlil tak jako teď. K přítelkyni se chovám pěkně, chci aby se vedle mě cítila dobře, strašně moc ji miluju. Až si říkám, že sem tak ještě nikdy nemiloval. I okolí jí říká jak je šťastná od té doby co spolu chodíme. Ale někdy mám návaly žárlivosti. Někdy je v sobě udusím, ale jindy mám výbuchy nebo radši moc nemluvím, aby to nepoznala. Ed i ty máš pravdu. Když je přítelkyně spokojená ve svém vztahu, tak nemá důvod hledat jinde. Když jsme každý zvlášť třeba v práci, nebo doma, nebo když jsme spolu, tak je všechno v pořádku. Ale jakmile si někam (na víno, bowling) chce vyrazit s kamarády, tak začnu hodně žárlit. Neumím dát v tého oblasti přítelkyni prostor, nevíš jak na to?????? Jsme teď šťastní, ale tohle mě stále trápí a potřebuji si o tom s někým promluvit. Díky za odpověď.


7
jednazarlivablbka 17. 11. 2007 00:23

Dobrý článek… mám problém se sebevědomím a jsem chorobně žárlivá… a přestože to beru na vědomí, nemůžu se toho zbavit. Je to hrozný…


8
jan 06. 06. 2008 10:27

to je i muj problem. Nekdy jsem totiz strasne zarilivy, nekdy zas ne.

Asi jsem proste naladovy typ…

Přidej komentář

Web je nyní kompletně uzavřen. Od této chvíle není možné přidávat žádné komentáře!

Další informace naleznete zde.